Go to:
Logótipo
Você está em: Start » João Tiago Guimarães

João Tiago Guimarães

Fotografia de João Tiago de Sousa Pinto Guimarães
Name: João Tiago de Sousa Pinto Guimarães
Sigla: JTG
Estado: Active
R-000-7FW

Funções

Categoria: Professor Catedrático
Carreira: Pessoal Docente de Universidades
Professional Group: Docente
Academic Department: Departamento de Biomedicina

Cargos

Cargo Data de Início
Member of the Representatives Council 2022-06-06
Member of the Scientific Committee Programa Doutoral em Metabolismo - Clínica e Experimentação 2015-03-04
Docente Responsável de Curso de Educação contínua Fundamentos da Patologia Clínica 2018-01-03

Apresentação Pessoal

João Tiago Guimarães, was born in Angola, on the 3rd July 1965, is married and has 5 children.

present positions
- Diretor, Laboratory Medicine Center, São João Hospital Center, Porto. (since 2016)
- Director, Clinical Pathology Service, São João Hospital Center, Porto. since 2007)
- Associate Professor, Department of Biomedicine, Faculty of Medicine, University of Porto. (since 2007)
- Senior Researcher, ISPUP-EPIUnit, Institute of Public Health, University of Porto. (since 2013)

previous professional and academic positions
- Senior Consultant, Clinical Pathology Service, May 2010.
- Adjunct to the Clinical Director, São João Hospital, Porto, June 2005 to March 2007.
- Consultant in Immunology, December 2006.
- PhD in Medicine, Faculty of Medicine, University of Porto, 5th April 2002.
- Assistant, Immunology, Clinical Pathology Service, São João Hospital, Porto, March 2001.
- Director, Clinical Pathology Service, São Sebastião Hospital, Santa Maria da Feira, 09-1998 to 03-2001.
- Clinical Pathologist, February 1996.
- MD, Faculty of Medicine, University of Porto, September 1989.

 

current and previous positions in Laboratory Medicine

- Past-President, Portuguese Society for Laboratory Medicine, since 2017.
- President of the Board, Portuguese Society for Laboratory Medicine, 2014-2016.
- Corresponding Member, EFLM Working-Group on Preanalytical Phase, since 2014.
- Member, Editorial Board, Biochemia Medica, since 2014.
- Member, Editorial Board, Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, since 2016.
- Member of the Board, Portuguese Society for Laboratory Medicine, 2005-2013.

Recommend this page Top
Copyright 1996-2022 © Faculdade de Medicina da Universidade do Porto  I Terms and Conditions  I Acessibility  I Index A-Z  I Guest Book
Page created on: 2022-09-29 at 09:02:31 | Reports Portal